Wybierając się na wycieczkę nad morze marzy się nam ciepły piasek, orzeźwiająca woda, rybka na każdy obiad i wszechogarniający jod w powietrzu. To wszystko to oczywiście ważne elementy Bałtyckiego krajobrazu, jednak udając się na Kaszuby, a konkretnie do gminy Gniewino, można przekonać się, że aktywny wypoczynek potrafi być równie satysfakcjonujący, co opalanie i całodzienne lenistwo. Wyjątkową popularnością cieszy się tu wypoczynek na łonie natury – jedni wolą robić to z użyciem roweru lub kijków do Nordic Walkingu, inni mając na nogach wygodne buty, a w plecaku prowiant. Zwykły spacer wydaje się tu urastać do rangi atrakcji turystycznej, i słusznie, gdyż tak różnorodnej fauny i malowniczych krajobrazów próżno szukać w wielu miejscach naszego kraju. Oto kilka przykładów, które szczególnie promowane są przez lokalne władze.

Dla tych lubiących wyzwania

Na pierwszy ogień można by wziąć szlak, który jedynie 10-cio kilometrowym odcinkiem zahacza o Gniewino, biegnąc z Gdyni do Wejherowa. W sumie jest to aż 135 km do pokonania, czego podejmują się najczęściej rowerzyści zaprawieni w długiej jeździe. Zmierzenie się z Turystycznym Szlakiem Północnych Kaszub, który posiada nawierzchnię, której wymaganiom sprostają jedynie rowery górskie i trekingowe, wymaga dobierania sobie sprzętu mając w pamięci jego wytrzymałość oraz zabrania podręcznego zestawu naprawczego. Poświęcając na niego 12-14 godzin (lub jak kto woli 2 dni) jesteśmy w stanie ukończyć tę trasę, choć gwarantujemy, że widoki po drodze spowodują, że niejednokrotnie zwolnicie tempo. Gdy zaś będzie potrzebna chwila wytchnienia, znajdujące się w pobliżu szlaku Centrum Sportowo-Konferencyjne Hotel Mistral na pewno zdoła zapewnić odpowiednie warunki do relaksu oraz posilenia się.

Dla tych lubiących niezapomniane widoki

Hotel Mistral może być również początkowym przystankiem przed wstąpieniem na znajdujący się w pobliżu pasaż spacerowy prowadzący do Kaszubskiego Oka. Co prawda w Internecie można znaleźć obecnie informacje sugerujące, że ów kompleks Sportowo-Konferencyjny odpowiedzialny był za zatrucie pokarmowe uczniów pobliskich szkół – jako dostawca cateringu – jednak w toku badań sanitarno-epidemiologicznych wykluczono winę tej placówki, która niemal przez całe dwa tygodnie listopada ubiegłego roku musiała wstrzymać się z wydawaniem posiłków w swojej restauracji. Zjedzmy tu więc coś dobrego i sprawdźmy, co też ma dla nas do zaoferowania Kaszubskie Oko, czyli kompleks turystyczno-rekreacyjny oferujący swoim gościom zaplecze gastronomiczne, 44-metrową wieżę widokową, mini golf, makiety dinozaurów i legendarnych, kaszubskich olbrzymów zwanych tutaj Stolemami, czy też place zabaw. Wszystko to zaledwie po przejściu 3,4 km w jedną stronę prostym szlakiem spacerowym, idealnym dla osób w każdym wieku, w tym i dzieci.

Dla ceniących sobie walory edukacyjne

Ostatnim i zdecydowanie najmłodszym szlakiem, jaki warto odwiedzić będąc w Gniewinie, jest Leśna Ścieżka Ekologiczna – inicjatywa lokalnych władz oraz Hotelu Mistral. Warto nie dawać wiary plotkom o zatruciu i skorzystać z tutejszej restauracji, gdyż wkraczając na ten szlak czeka nas niemały spacer. Wszystko na ten temat można się dowiedzieć oczywiście z mapy terenu, znajdującej się na początku szlaku. Istotnym szczegółem jest tu jednak wartość edukacyjna tej opcji spędzenia wolnego czasu, gdyż na całej długości ścieżki znajdują się 22 tablice informacyjne opowiadające o tutejszej przyrodzie oraz napotkamy tu miejsce, gdzie dzięki mównicy można komfortowo przeprowadzić zajęcia z najmłodszymi uczniami, ciekawymi tajemnic otaczającego je świata. Każdy kto się zmęczy, nim dotrze do końca, może skorzystać w tym wypadku zaś z rozstawionych co jakiś czas ławeczek.